This is default featured slide 1 title
Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.This theme is Bloggerized by Lasantha Bandara - Premiumbloggertemplates.com.
This is default featured slide 2 title
Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.This theme is Bloggerized by Lasantha Bandara - Premiumbloggertemplates.com.
This is default featured slide 3 title
Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.This theme is Bloggerized by Lasantha Bandara - Premiumbloggertemplates.com.
This is default featured slide 4 title
Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.This theme is Bloggerized by Lasantha Bandara - Premiumbloggertemplates.com.
This is default featured slide 5 title
Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.This theme is Bloggerized by Lasantha Bandara - Premiumbloggertemplates.com.
sâmbătă, 15 septembrie 2012
Dezvaluiri socante ale unei romance care a lucrat in multinationala Orange Romania( fosta Dialog)
joi, 6 septembrie 2012
Ar trebui sa fie acordat sporul de lucru intr-un call center ?
Cum ar trebui sa fie activitatea intr-un call center ....
"Durata timpului de munca, legea si activitatea de Call Center
Posted on 28 June 2011 by ruxandra
Durata normala a timpului de munca este de 8 ore/zi, 40 ore/saptamana pentru angajatii apti de munca de peste 18 ani, totusi legea ne ofera posibilitatea sa optam pentru o repartizare diferita a acestor ore pe parcursul zilelor unei saptamani, in functie de specificul activitatii, respectand numarul de ore la nivel de saptamana.
Pentru un Call Center este o reglementare binevenita. In felul acesta se pot acoperi perioadele mai aglomerate si se pot elibera perioadele mai libere.
Exista avantaje atat pentru angajator cat si pentru angajat:
- Angajatorul isi distribuie numarul de angajati in functie de incarcare
- Angajatul poate folosi perioadele libere pentru probleme personale: studii, vizite medicale, rezolvarea altor probleme pentru care ar trebui sa se invoiasca.
Un angajat cu norma intreaga poate primi saptamanal un numar de cel mult 8 ore suplimentare de munca.
Un angajat cu fractie de norma nu poate primi ore suplimentare. Pentru astfel de cazuri se modifica fractia de norma – se trece de la 4 ore la 6 ore sau se trece la norma intreaga de munca.
Daca un angajat munceste 12 ore/zi va primi in continuarea acestora un repaus de 24 de ore.
O solutie adaptabila pentru Call Center este intocmirea programului alaturi de angajati, asta si pentru ca programul este unul flexibil. Se dau intervalele care trebuie acoperite, apoi angajatii se inscriu pentru ele astfel incat sa se acopere toate.
In cazul in care programul este creat de altcineva recomandarea este sa se permita efectuarea schimburilor de ore.
Atentie! In cazul repartizarii diferite a numarului de ore lucrate pe zile sa se respecte celelalte reglementari (de ex. Un angajat ar prefera sa lucreze intr-o zi 12 ore si a doua zi iar 12 pentru a avea inca o zi libera in timpul acelei saptamani pe care sa o lege cu alte doua, insa obligatia legala este sa ii dati imediat un repaus de 24 de ore)
Angajatorul trebuie sa se asigure ca:"..............restul articolului il gasiti aici:
http://relatiiclienti.ro/agenti-call-center/durata-timpului-de-munca-legea-si-activitatea-de-call-center/
miercuri, 29 august 2012
Notele lui Vulupe
Foarte pe scurt: este descrisa in mod halucinant povestea unui conflict de munca, generat se pare de catre angajator – in cazul de fata CGS Romania – si un angajat. Domnilor, oricat de proasta ar fi fost calitatea muncii respectivului angajat si oricat de proasta atitudinea lui fata de munca si/sau companie si/sau colegi, nu exista nici o justificare pentru un astfel de comportament al unui angajator, persoana juridica, fata de un angajat. Nu exista nici o scuza. Va rog cititi detaliile si, mai ales, comentariile de la cele doua articole. Sunt absolut incredibile intr-o lume speram normala si, mai rau decat atat, imaginea creata este mult mai negativa decat povestea initiala in sine. CGS Romania este un angajator atat de rau incat a aparut un blog al angajatilor si fostilor angajati nemultumiti de aceasta firma: http://cgsbrasov.wordpress.com/. Absolut de necrezut ca exista asa ceva. Mai grav, se pare ca nu-s deloc unici."
Articolul integral il gasiti aici
Povești din call center
Am cunoscut patru studenti care au lucrat in cel mai la moda job al momentului: call center-ul. Mii de tineri muncesc in domeniu in toata România, pentru banci, linii de chat erotic, telefonie mobila, magazine online, firme de recuperat datorii sau companii din strainatate care si-au externalizat departamentele de relatii cu clientii. De multe ori, e o munca imputita, platita prost si plina de constringeri. Operatorii nu rezista mult. Cum mi-a spus Florin, „Chestiile astea te deprima rau, te lasa fara suflet“. La un moment dat, oamenii isi dau demisia si mai trebuie sa stea obligatoriu o perioada de 15 zile, in asa-numitul preaviz. Ceea ce urmeaza e o poveste despre libertatea din preaviz.
Haiducii din banci
Anca a lucrat pentru o banca din Italia care a angajat operatori ieftini de call center in România. Florin, Alex si George au lucrat pentru cea mai mare banca din România. Sint niste persoane despre care se vorbeste mult in firma, pentru ca au facut, in preaviz, lucruri abominabile.
Mihai: „Banca vrea sa fii robot. Tu repre¬zinti banca“.
George: „Seful meu nu stia cuvintul platibil. M-a auzit cind l-am folosit si mi-a dat penalizare. I l-am aratat in dictionar. Tot nu a vrut sa recunoasca“.
Florin: „Bonus nu luau decit cei care rideau la glumele sefilor de echipa, adica 2-3 insi. Erau doi team-leaderi cu care nu aveai ce sa vorbesti. Pe linga faptul ca parca erau spalati pe creier, erau foarte prosti si taiau in carne vie. Practic, totul mergea pe minus, nimic pe plus“.
George: „Unii s-au obisnuit sa accepte ati¬tea de la clienti, incit accepta si de la superiori. O colega a venit in firma inaintea orelor de program. Ajunsese mai devreme si i-a sunat telefonul. Unul dintre lideri a auzit si i-a zis: «Ai avertisment». «Dar de ce? Ca nu am inceput programul.» «Nu conteaza, ai avertisment.» Ei ar trebui sa te sustina. Odata, am intirziat un minut peste program – am primit avertisment“.
Daca operatorul ride de tine, inseamna ca e un om liber. Pe liber
In vara, un coleg al lor care era in preaviz a dat semnalul libertatii. De atunci, toti il imita. E vorba de cea mai mare banca din România.
Florin: „In ultimele lui zile, un client nervos i-a spus unui coleg la telefon: «Sa nu ma mai pui sa astept, ca nu imi place muzica pe care o aud!». Colegul urma sa plece. Nu mai avea nimic de pierdut. Si a inceput sa fredoneze un colind. Clientul, socat, a inchis“.
George: „Unii clienti sint atit de nesimtiti, incit ti-e sila sa mai vorbesti. Nu ai voie sa-i inchizi, speri doar sa se supere atit de rau incit sa iti inchida“.
Florin, care si-a dat demisia de citeva luni, isi aminteste: „Raspundeam la telefon direct cu «Da, zi!», ceea ce era socant pentru «clientii vechi». Astia stiau ca noi sintem superpoliticosi. Sau foloseam numai negatii, sau tipam excesiv la ei pina se pierdeau si inchideau. Clientul intreba: «De ce mi s-a blocat codul PIN?». Raspundeam: «Pentru ca nu esti in stare sa il introduci de trei ori ca lumea!». Clientul intreba: «Nu merge cardul, ce sa fac?». Ii ziceam: «Ai bagat limba? Baga ti limba acolo si vorbim mai tirziu!». Imi ziceau: «Vreau sa va depun o reclamatie!». Le spuneam: «Asa ceva nu se poate, unde va credeti?». Spuneau: «Sinteti foarte obraznic!». Ziceam: «Asta credeti dumneavoastra!». Ma faceau nesimtit. Le raspundeam: «Pentru ca ma jigniti, eu o sa va inchid, pa, pa!». Spuneau: «O sa va dau in judecata!». Rideam de ei: «Si ce rezolvati cu asta?»“.
Jignirile reciproce cu italienii
Anca a lucrat la call center-ul unei banci din Italia, o banca mica, dar cu clientela selecta. Aici, atmosfera era mult diferita. Printre clientii cu care lucra erau portarul selectionatei nationale a Italiei, Buffon, si o mare vedeta de la RAI, Conti. Multi erau clienti de treaba, precum cel care fusese casatorit cu o cintareata de muzica populara din România. Cind si-a dat seama ca operatoarea e din România, i-a cintat la telefon un cintec de Sofia Vicoveanca.
Anca: „Unii, care cereau teleasistenta, isi dadeau parola si tu le intrai pe computer, vedeai ce au pe desktop. De pilda, site-uri porno si intilniri, chat-uri“.
Banca italiana, insa, nu era suparata daca te certai cu clientul.
Anca: „Ne faceau imbecili, timpiti. Erau rai, la inceput, nu voiau sa vorbeasca cu noi. Ziceau ca vor sa vorbeasca cu un italian. Unul chiar mi-a zis ca românii sint hoti, dar nu are nici o problema, ii place de ei, ca sint destepti, atita vreme cit nu fura de la el. Altii erau mai delicati, daca vedeau ca nu te descurci inchideau pur si simplu, sunau pe altcineva si iti faceau reclamatie“.
In orice call center exista asa-numitul “buton de nervi”. Este operatiunea prin care, teoretic, il pui pe un client isteric in asteptare, iar tu, in timpul asta, il injuri in casca pina te eliberezi de furie. Anca tine minte o intim¬plare: „Se intimpla sa nu-ti dai seama ca nu ai inchis linia. O colega l-a injurat pe un italian furios doua minute, iar omul a ramas mut. Fata s-a prins si a zis: «Scuze, vorbeam despre un coleg». Clientul fusese negru de suparare. Acum doar a zis «OK»“. Firma ei nu avea atita respect pentru clienti. „Tipai la ei, trinteai telefonul. Tipa el, tipai si tu. In sediu se auzeau tot timpul tipete, injuraturi. Ne permiteam. Le ziceam: «Ce nu ati inteles, nu vorbiti italiana?». Odata am tipat la unul o ora si pina la urma mi-am dat seama ca el avea dreptate.“
sursa articolului si a imaginii www.kmkz.ro
Restul cititi aici
Munca într-un call center afectează vocea
miercuri, 25 iulie 2012
Sechestrat la locul de muncă
restul articolului aici:http://www.arhiblog.ro/cum-fii-sechestrat-locul-munca/











